Rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu Literackiego dla Seniorów pt. „Przestrzenie słowa”, które odbyło się w środę, 11 grudnia było wydarzeniem pełnym wzruszeń i radosnych akcentów. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Klubie Mieszkańców KSM . Konkurs skierowany był do osób powyżej 60 r.ż., byłych i obecni mieszkańców Konina i powiatu konińskiego. Warunkiem uczestnictwa w nim było nadesłanie tekstu literackiego napisanego w konwencji poważnej lub humorystycznej. Uczestnicy mieli do wyboru dwie kategorie: WIERSZ i OPOWIADANIE.
Organizatorami konkursu byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie i Stowarzyszenie Drużba Konin Razem Możemy Więcej i Klub Mieszkańców Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Współorganizatorami konkursu byli: Miasto Konin. Tu płynie energia, Powiat Koniński.
Konkurs zrealizowany został w ramach projektu LABORATORIUM DOJRZAŁOŚCI 3 i dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.










W dniu 25.10.2024 r. w Klubie Mieszkańców odbyło się spotkanie autorskie z panią Ireną Pilarowską –Łącką. Poetką i działaczka społeczną, emerytowaną nauczycielką. Autorka to postać barwna, ciekawa, baczna obserwatorka życia .
Jak sama powiedziała: „Potrzebę pisania traktuje jako formę oceniania rzeczywistości, sprzeciwu wobec tego, co boli, co się nie podoba.”
Jest autorką wierszy, fraszek i książek dla dzieci.
Wiersze Pani Ireny Pilarowskiej-Łąckiej znalazły się w Antologiach ogólnopolskich:
• Beatus qui amant Szczecin 1997 (błogosławieni ci, którzy kochają)
• „W szczęściu mi do twarzy” (Szczecin 1998)
• „Drzewo dobrej nadziei” (Szczecin 2000)
Ponadto, następujące tomiki wierszy:
• Codzienne wzloty (Szczecin1997)
• W orbicie czasu (Szczecin 1998)
• Szpileczki 150 fraszek (Szczecin 1999)
• Na nieboskłonie losu (Szczecin 2002)
oraz utwory dla dzieci:
• Bajka o czupurnym kogutku (Szczecin 1998)
• Ja rudy Din (Szczecin 2000)
• Wierszyki dla Konradka i Moniki (Szczecin 2003)
• Moje podróże do Francji-to dziewiąta pozycja Ireny Pilarowskiej







16 marca 2025r. KONCERT SENIORZY DLA MIASTA /Konińskie Centrum Kultury
Koncert, który odbywa się od 12 lat. Nasze zespoły uczestniczą w nim od samego początku. Piękne kostiumy, elegancja, wyczucie rytmu, muzykalność, a przede wszystkim zaangażowanie i radość, udzieliły się publiczności. Sala była pełna, były oklaski, i wspólne śpiewanie. Tego nam trzeba, w młodym i dojrzałym wieku! To doskonały dowód na to, że pasja zaraża.
Na scenie wystąpiło prawie 80 chórzystów i chórzystek, z 3 zespołów wokalnych, Dominium ze Sławska, Jutrzenka i Fantazja z Konina, oraz Tercet, czyli Kwartet oraz solistki Barbara Mulnik i Maria Sarna. W repertuarze znalazły się utwory ludowe jak „Lipka”, „Lecą żurawie” czy „Pieśń o Sławsku”, ale też „Stara miłość nie rdzewieje”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Santa Maria”, „Pamiętasz była jesień” i inne. Następny koncert znów za rok !









28 marca 2025 r. odbył się w Centrum Kultury w Kleczewie
Przegląd Amatorskich Zespołów Wokalno-Muzycznych Seniorów „Złote Nuty Seniora”
Było to wyjątkowe muzyczne wydarzenie. Odbyło się po raz pierwszy, a organizatorzy zapewniali, że nie po raz ostatni. Podczas Przeglądu można było usłyszeć wspaniałe występy 17 amatorskich zespołów wokalno-muzycznych seniorów, pełnych pasji, radości i muzycznej energii.
Nasz zespół JUTRZENKA zajął II miejsce, natomiast Tercet -pierwsze. Gratulacje dla naszych Artystów!
W programie, po prezentacji zespołów, odbył się koncert Piotra Kuźniaka z zespołu TRUBADURZY.










23 maja odbyło się spotkanie autorskie z Józefem Mazurkiewiczem.
Twórca, który w swojej pasji łączy różne umiejętności. Miłośnik poezji, sztuk plastycznych, historii sztuki. Autor dwóch książek: „Spacer po Kaliszu” i ,,Notatnik Kaliski”. Laureat wielu nagród w konkursach poetyckich zarówno o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Oprócz ciekawych wspomnień z kaliskiego dzieciństwa i młodości autora, refleksji, ciekawych anegdot, uczestnicy wysłuchali wiersze Józefa Mazurkiewicza w wykonaniu autora oraz Seniorów ze Stowarzyszenia Drużba Konin.
Tematyka wierszy – to głównie miłość. Uczucie, które ma wiele barw i źródeł. Miłość do matki, matki do dziecka. Miłość do ludzi i miejsc, które nas urzekły.
Ponieważ 3 dni później przypada Dzień Matki, na koniec spotkania nasz Duet „ Marysia i Basia” wykonał mini koncert piosenek o Matce i dla Matki.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa rysunków Józefa Mazurkiewicza, które przedstawiają najstarszą część naszego miasta oraz miejsca, które dziś znamy już tylko z historycznych fotografii. Zachwycają delikatnością i nostalgią. Po przez poezję i rysunki oddaje swój ogromny szacunek i sentyment do miejsca, w którym żyje.
Zapytany jakie ma marzenia, odpowiedział- marzę tylko o jednym, abym mógł wydać swoje kolejne 4 książki, które czekają na publikacje. Tego oczywiście z całego serca życzymy, dziękując za wspólny czas, pełen dobrej energii.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Laboratorium Dojrzałości 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego.
Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.
Stowarzyszenie Drużba Konin ” Razem Możemy więcej” oraz Klub Mieszkańców Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.














Światowy Dzień Poezji
„Miłość kwiatem życia” pod takim hasłem 21 marca uczciliśmy Światowy Dzień Poezji.
Spotkaniem, którego bohaterką była znana i ceniona konińska poetka Pani Danuta Olczak. Mieliśmy już okazję gościć panią Danutę w autorskim projekcie „Cztery pory roku w poezji”. Tym razem myślą przewodnią w poezji autorki była miłość. Miłość jako kwiat życia. Miłość – jako inspiracja i źródło wszelkiego dobra. O twórczości poetki mówi się ,,poezja wyciszenia”, ,,słowa życia”, ,,przepływ energii z serca do serca”. Natomiast sama Danuta Olczak stwierdza: ,,Pisanie jest moją największą pasją i radością życia. Wszystko wydaje mi się ważne, godne zapisania. Uwielbiam pisać o rzeczach zwyczajnych w sposób niezwykły, aby przenosić czytelnika w zupełnie nowe, nieznane obszary odczuwania”. Poetka traktuje umiejętność tworzenia poezji jako cudowny dar, który ma sens jedynie wówczas, gdy może się nim dzielić z innymi.
Było miło, refleksyjnie i optymistycznie. Dziękujemy Pani Danucie Olczak za niezwykłe spotkanie.

















25 lutego 2024- to był rozśpiewany i roztańczony wieczór w Konińskim Domu Kultury. Wszystko za sprawą koncertu „Seniorzy dla Miasta”. Na scenie KDK zaprezentowali się po raz 11. artyści z Konina i powiatu konińskiego. Na scenie zobaczyliśmy także nasze zespoły –Jutrzenka ,duet „Marysia i Basia”, solistki Marię Sarnę i Barbarę Mulnik.Ponadto, wystąpili Fantazja” z Konińskiego Domu Kultury, „Dominium” z gminy Rzgów oraz akordeonista Grzegorz Wypychowski.
Podziękowania za tak cudowną ucztę muzyczną złożyli artystom Piotr Korytkowski, prezydent Miasta Konina, Grzegorz Matuszak, wójt gminy Rzgów oraz Robert Glapa p.o. dyrektor KDK. Koncert poprowadził Arkadiusz Rabiega. Na finał koncertu wybrzmiała piosenka „Cała sala śpiewa z nami”









Kolejne warsztaty makijażu dla kobiet odbyły się 24 lutego 2024r. Tym razem makijaż kolorowy.
Warsztaty prowadziła Pani Magdalena Szmura. Makijaż to sztuka która podkreśla piękno każdej kobiety- dziękujemy pani Magdo za podzielenie się swoją wiedzą umiejętnościami oraz za wspaniałe towarzystwo i mile spędzony czas.



Danuta Olczak, „Cztery pory roku w
poezji” w projekcie Spotkania seniora z kulturą”Dzisiejszym spotkaniem zakończyliśmy autorski projekt Pani Danuty Olczak, „Cztery pory roku w poezji” tym razem gościło lato, a jak lato to i morze, które autorka uwielbia, a marynistyczna kolorystyka dekoracji, przepełniona przepięknymi muszlami i niebieską kolorystyką, doskonale podkreślała refleksyjne przenośnie….. W poezji Danuta Olczak często stosuje porównania do przyrody, które są interesującą formę przekazu. Dziękujemy Pani Danucie Olczak za duchową ucztę, pełną cennych refleksji i poetyckich myśli. „Bo przecież Człowiek jest częścią natury, a natura częścią człowieka”
Nasze dzisiejsze wydarzenie było realizowane w ramach projektu na inicjatywy oddolne – BLISKOteka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Organizatorami projektu „Spotkania seniora z kulturą” są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie oraz Stowarzyszenie „Drużba Konin. Razem możemy więcej”.Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.








Spotkanie autorskie w ramach, którego gościem była konińska pisarka Danuta Olczak oraz rozstrzygnięcie I Konkursu Literackiego dla Seni
orów „Przestrzenie słowa”.
Wiosna kojarzy nam się z wieloma pozytywnymi emocjami : radość, optymizm, nadzieja, uśmiech. To pełen życia czas zmian. Wiosną częściej towarzyszy nam wiara w lepsze jutro, a świat wydaje się przyjaźniejszy, ale czy zawsze? Wszystkie te emocje mogliśmy poczuć w „Wiosennym Bukiecie poezji” Danuty Olczak. Było klimatycznie i miło. Następnie, po krótkiej przerwie kolejna dawka emocji i rozstrzygnięcie I Konkursu Literackiego dla Seniorów „Przestrzenie słowa” Celem konkursu było rozwijanie umiejętności literackich seniorów tj osób powyżej 60 roku życia. Propagowanie twórczości literackiej i uwrażliwianie na piękno i bogactwo języka. Aktywizacja poprzez literaturę i sztukę. Konkurs miał uaktywnić i dodać seniorom odwagi do rozwijania swojej pasji, a często, aby przestać pisać wyłącznie do szuflady.









Warsztaty kosmetyczne, które odbyły się ty razem 24 lutego, uświadamiały Paniom, że dobry wygląd, to właściwa pielęgnacja a nie długotrwały makijaż. Makijaż, to już jest wisienka na torcie, a na wypielęgnowanej skórze o wiele mniej musimy zrobić makijażem, a to co robimy, powinno być proste, łatwe do powtórzenia w domu i możliwe do wykonania w krótkim czasie, bo wszystkie mamy go niewiele.



W koncercie ,,Seniorzy dla Miasta” 12.02.2023 wystąpiły nasze zespoły wokalne: JUTRZENKA; TULIPAN; oraz duet ,,Marysia i Basia”; Wspólne śpiewanie to dla seniorów wspaniała forma integracji i aktywizacji w życiu społeczno –kulturalnym. Ale nie tylko. O czym świadczyła wypełniona sala w KDK takie koncerty są potrzebne także mieszkańcom Konina. Następny już za rok.





Warsztaty bożonarodzeniowe odbyły się 8 grudnia i jak co roku rozpoczęły w naszym Klubie etap przedświąteczny. Miały na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, a dokładniej tradycyjnych metod wykonywania ozdób choinkowych metodą decoupage , rozwijanie ekspresji plastycznej, zdolności manualnych, ale przede wszystkim miały aktywizować i budować więzi i relacje międzyludzkie. Czas upłynął w miłej, rodzinnej atmosferze wśród wspólnych rozmów i śmiechu. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem.






Jesień, jak każda pora roku ma swoje atuty, a jesienny czas fantastycznie nadaje się na wspólne czytanie wierszy. Nasze spotkanie z poezją konińskiej poetki Danuty Olczak doskonale wkomponowało się w jesienny nastrój, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania, które odbyło się 30 września 2022r.


20 maja 2022 odbyły się w Klubie Mieszkańców kolejne warsztaty dla seniorów.
Tym razem tematem była makrama i w ramach tych zajęć uczestnicy wykonywali kwietniki ze sznurka. Mogli przy tym dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat jej historii i pochodzenia.


